W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Artık sadede gelelim…

cozum

Biraz ciddi olmak gerek. Çözüm’den muradınız “terörü bitirmek” midir “barış” yapmak mıdır? Bunlar birbiriyle ilgisi olmayan konseptleri ifade ediyor.

Medet ya Ali…

CS

Alevilerle ilgili “açılım” bu bakış açısıyla olmaz, sonuç vermez. Çünkü meselenin özü “eşit yurttaşlık”tır. Bu, sadece herkesin eşit haklara sahip yurttaşlar olması demek değildir; beraberinde köklü bir demokratik zihniyet dönüşümünü gerekli kılar.

Diyanet’i tartışmak…

CS

Diyanet’in en azından bir “devlet kurumu” olmaktan çıkarılması, görev ve faaliyet alanının gerçeklerimize uygun şekilde yeniden tanımlanması, üzerinde mutabık kalınması son derece mümkün bir demokratik talep olmasına karşın, bu mutabakatı “seçkin” diyebileceğimiz zeminlerde sağlamak dahi kolay olmuyor ve bu bana çok “düşündürücü” geliyor.

Hatay ve anaların âhı…

hani_analar_aglamayacakti_tayyip_erdogan_h11123

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yitirdiği seçim kampanyasında Sünni kesimin oylarını almak için düpedüz Alevi-Sünni ayrımcılığı yapan söylemlerde bulunduğunu öğrenince, hükümetin bu konudaki sicilinin parlak olmadığını bilmeme rağmen, şaşırmaktan kendimi alamadım.

Bilal’e anlatır gibi…’

CS

“Bilal’e söyler gibi” söyleyeyim: Sürecin İmralı’da başlaması ne denli normal ise, sadece İmralı ile sürdürüleceğini düşünmek de bir o kadar yanlıştır.

Şeffaflaşma Sorunu

hrantdink8

Kürt sorununun kalıcı bir barışa evrilmesi ve anayasal güvence altına alınmasının yolu da “Şeffaflaşma ve Demokratikleşme” den geçiyor.

Devlet Dersinde Yok Edilen Yarınlarımız: Berkin, Uğur ve Ceylan

1(138)

Berkin Elvan’ın 269 gün süren ADALET bekleyişi ve yaşam direnişi bu sabah saat 07.00’de sona erdi. Kaybettiğimiz sadece Berkin değildi. Kaybettiğimiz, yarınlara dair umutlarımız ve Adalet’e olan inancımızdı. “PARALEL-YOK EDİCİ” zihniyetin kurbanı olan Berkin, devlet dersinde öldürülenlerin arasına katıldı.

Eski pusulara dikkat

alevi_evleri_işaret

Yüzleşme Derneği olarak Alevilerin sorunlarını gündemimizde ötelemediğimizi göstermek ve bu konudaki anayasal sürece destek olmak üzere geçtiğimiz hafta “Alevi Açılımı’na ne oldu” konulu bir sivil bir Alevi çalıştayı düzenledik. Çalıştayı rapor haline getirerek, hem Uzlaştırma Komisyonu’na ulaştırmayı planlıyoruz. Manşete gelemeden, satır aralarında unutulup gidiyor Alevilere karşı son zamanlarda artan provokasyon girişimleri. Adıyaman, Erzincan ve son […]

Yangın sürüyor, vicdanlarımız kanıyor…

SVAS_1[1]

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, bugün (13 Mart 2012) “beklenen” kararını verdi ve Sivas Madımak katliamının firari altı sanığından beşi hakkında “zaman aşımı” kararı verdi. Böylece yakın tarihimizin en kanlı ve karanlık davalarından biri, “zaman aşımı” nedeniyle “düşmüş” oldu…   Bu karar, yargı ve adalet kavramları bakımından hafızalardan kolay kolay silinemeyecek kararlardan biri olmuştur.   […]

Türkiye’nin Cezayir konusunda alnı ak mı – Ayşe Hür

cezayir-algeria-genocide[1]

Geçtiğimiz hafta Fransa Parlamentosu, “soykırım” tasarısını kabul etti. Yürürlüğe girmesi Başbakan Sarkozy’nin onayına kaldı. AKP hükümeti, ilk oylamaya göre daha soğukkanlı ancak Fransa’yı Cezayir Meselesi’nden dolayı eleştirmek hâlâ çok revaçta. Bu hafta, bilmeyenlere ya da unutanlara, Fransa Cezayir’de “soykırım” yaparken, Türkiye’nin ne yaptığını hatırlatmak istiyorum. Cezayir, 1529’dan 1830’daki Fransız işgaline kadar Osmanlıların yönetiminde kaldı. Bugün […]

Resmi İdeoloji sempozyumu

300x260 [Site Wide - Sidebar]

VIDEOLAR

Son Yorumlar

  Takvim

  Ekim 2019
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  © 2019 Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği. All Rights Reserved. Giriş - Designed by Gabfire Themes