W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Ana Sayfa » Güncel, Haberler » Krizden sorumluluk çıkarmak

Krizden sorumluluk çıkarmak

Yüzleşme Derneği Başkanı gazeteci-yazar Cafer Solgun’un bugünkü (17 Temmuz 2016) Meydan gazetesinde yayınlanan, ancak erişim engeli konulduğu için gazetenin web sitesinde okunamayan yazısı…

Krizden sorumluluk çıkarmak

Öncelikle ve dosdoğru vurgulamak gerek: ‘İyi darbe’ diye bir şey yoktur. Bunu bizden daha iyi bilen başka bir ülke ve toplum olamaz. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat darbe ve müdahalelerini yaşamış bir ülkeyiz. Ne siyasi ne ekonomik ne de bir başka alanda bu darbe ve müdahaleler ülkemizi bulunduğu yerden bir milim ileriye taşımamıştır ve taşıyamazdı da. Aksine, büyük tahribatlara ve her birimizde silinmez izler bırakan acılara neden olmuşlardır.

Genellikle ‘huzur, sükun, istikrar, birlik-beraberlik’ kavramlarını ve siyasilerin ‘beceriksizliğini’ mazeret göstermişlerdir. Oysa tam da ileri sürdükleri bu gerekçeler bakımından ülkemizin geleceğini karartmışlardır.

Siyasiler ‘beceriksiz’ olabilir, iktidar yanlışlar yapabilir. Ama bu, ‘madem öyle…’ diyerek meşru iktidarı silah zoruyla tepelemeyi ‘haklı bir eylem’ haline getirmez.

Bir an için 15 Temmuz darbe girişiminin ‘başarılı’ olduğunu düşünelim. Ülkemiz daha ‘huzurlu’ ve ‘istikrarlı’ bir ülke mi olacaktı? Olabilecekleri ben yazmayayım, lütfen bir an için bile olsa düşünün… Eminim aklını yitirmemiş herkes bunun sonuçlarının çok kötü olacağını teslim edecektir. Ülkemiz kanlı, karanlık bir belirsizliğin içerisine girecekti. Eşiğinden döndüğümüz ‘tehlike’ budur…

Recep Tayyip Erdoğan seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanlığı yapma tarzını beğenmiyor olmak, bu gerçeği görmezden gelmek demek değildir, olamaz.

AKP, 15 yıldır ülkemizi yöneten bir partidir. Seçimle işbaşına gelmiştir. İcraat ve politikalarını beğenmiyor olmak, eleştiriyor olmak, onun meşruiyetini ‘tartışılır’ kılmaz.

15 Temmuz olayı ile ilgili hükümet çevrelerinden önce ‘kalkışma’ sonra ‘darbe girişimi bastırıldı’ açıklamaları geldi. Uzun bir geceydi. Keşke hiç yaşamasaydık. Keşke çocuklarımız, darbeleri büyüklerinin kötü hatıralarından ibaret sanmaya devam etseydi. Ama yaşadık.

Kuşkusuz 15 Temmuz’un sonuçları olacak. Üzerinde çok konuşmamız, düşünmemiz gerekecek. Bu birçok yönüyle ‘tuhaf’ girişimin sorumluları yargı önünde hesap verecekler. Ama halkın, siyaset kurumunun, medyanın direnişiyle boşa çıkan bu uğursuz girişimin bugün için altı çizilmesi gereken en büyük dersi, demokrasidir…

Yıllardır söylemekten dilimizde tüy kalemimizde mürekkep bitti: Demokrasi, hukuk ve adalet ideolojik, siyasi tercihleri ne olursa olsun, hepimizin ortak paydasıdır.

15 Temmuz olayı bu ortak paydayı bir kez daha idrak etmemiz ve sağlamlaştırmamız için en büyük vesile olarak değerlendirilmelidir.

Darbelere karşı toplumun büyük çoğunluğunun sergilediği duruş; sağlıklı, işleyen, güçlü bir demokrasi inşa etmeyi en büyük önceliğimiz olarak ele almayı, başta siyaset kurumu olmak üzere hepimizin erteleyemeyeceği, öteleyemeyeceği bir sorumluluk haline getirmiştir.

Bu sorumluluğu sahiplenmesini bilmek zorundayız.

Hiçbir kişisel ikbal, çıkar, hırs, gündelik çıkar hesabı bu sorumluluğu sahiplenme mecburiyetimizi gölgede bırakmamalıdır.

Çocuklarımıza miras bırakacağımız gelecek, özgürlük ve demokrasi tecrübemiz olsun…

Bu krizden çıkaracağımız ders, bu olsun…

17 Temmuz 2016, MYDN

URL: http://yuzlesmedernegi.org/?p=1214

Kategori . Tem 17 2016. Kategori Güncel, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

Resmi İdeoloji sempozyumu

300x260 [Site Wide - Sidebar]

VIDEOLAR

Son Yorumlar

  Takvim

  Haziran 2019
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

  © 2019 Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği. All Rights Reserved. Giriş - Designed by Gabfire Themes