W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Ana Sayfa » Etkinlikler, Güncel, Haberler, Medya » Eşit Yurttaşlık için din ve inanç özgürlüğü: Olmazsa olmaz…

Eşit Yurttaşlık için din ve inanç özgürlüğü: Olmazsa olmaz…

Yüzleşme Derneği’nin İstanbul Taksim Hill Oteli’nde düzenlediği “Eşit Yurttaşlık İçin: Din ve İnanç Özgürlüğü” paneli, çok sayıda ismin katılımı ile gerçekleşti. HDP’nin İslami kimliğiyle tanınan İstanbul Milletvekili Adayı Hüda Kaya, Ermeni Milletvekili Adayı Murat Mıhçı’nın yanı sıra Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek, gazeteci Fehim Işık ve Gazeteci Aris Nalcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Kelamet Çiğdem Türk yaptı.

Panelde ilk sözü alan gazeteci Aris Nalcı, din ve inanç özgürlüğü tartışmalarına 1915’ten başlanması gerektiğini söyledi. Ermeni toplumunun en önemli unsurunun Hıristiyanlık kimliği olduğunu kaydeden Nalcı, 1915’ten sonra Müslümanlaştırılmış veya kendini ifade edemeyen bir Ermeni kimliğinin ortaya çıktığını söyledi. Nalcı, bu baskının en somut örneği olarak ise şu anda sadece 48 kilisenin açık olmasını gösterdi.
Van çevresinde bir çoğu harap olan 625 manastır bulunduğu bilgisini paylaşan Nalcı, manastırların yıkımı için özel bir çaba olduğunu dile getirdi. Nalcı, tüm bunlara karşı iyi şeyler de yaşandığını belirterek, Elazığ’daki Ermeni Kilisesi’nin TOKİ’nin yıkımına karşı köylüler tarafından sahiplenilmesini gösterdi.

Müslüman Şafi bir ailenin sosyalist çocuğu olarak söz aldığını ifade eden gazeteci Fehim Işık ise “Osmanlı’nın hep azınlıklara karşı hoşgörülü olduğunu sandık. Araştırdıkça farklı kimlikler, azınlıklar olduğunu gördük” dedi. Yıllarca devam eden katliamların Cumhuriyet sonrasında yeni bir dayatma olan “tekçilikle” devam ettiğini kaydeden Işık, “Herkes Tükleşmek zorundaydı” dedi. Işık, Cumhuriyetin kuruluşunda payı olan Kürtler başta olmak üzere ezilenlerin isyan ettiğini söyledi.

‘Diyanet tekeline aldığı politikalarla halklara faşizmi dayatan kurum oldu’

HDP Milletvekili Adayı Hüda Kaya da, inanç ve azınlıklara yönelik tekke ve zaviyelerin kapatılması ile başlayan saldırı dalgasının, Tevhid-i Tedrisat’ın getirdiği inanç yasağı ve Diyanet’in tek tipleşme, tek mezhepleşme dayatmalarıyla devam ettiğini söyledi.

“Diyanet tekeline aldığı politikalarla halklara faşizmi dayatan kurum oldu” diyen Kaya, bu sistemin yine Müslümanları da hedef aldığını, Şeyh Sait’in katledilişi ile örnekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, elinde Kur’anı Kerim ile mitinglerde yaptığı konuşmaları da hatırlatan Kaya, “Kenan Evren de Kur’an şovları yapıyordu. Bir kere Erzurum’da ‘Toptan Allah’ın ipine sarılın’ diyordu. Daha sonrasında başörtüsü eylemi yapanlara da ‘Bunlar vücudun kirli kanıdır, temizlenmelidir’ dedi. Dün Evren’e karşı olanlar, bugün Diyanet kalkarsa din elden gidere sarıldı” şeklinde konuştu.

“Diyanet kalmazsa dinimiz kalmayacak diyenler, Haccı turizm haline getirdi” tepkisinde bulunan Kaya, “Kendi imkanlarıyla gitmek varken, uçaklarla oraya gidiyorlar. Binlerce lira harcıyorlar” dedi.

‘Her Ermeni bir belgedir’

HDP’nin Ermeni Adaylarından Murat Mıhçı ise Ermenilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. “Her Ermeni bir belgedir” diyen Mıhçı, Maçka Teknik Lisesi’nde okurken, okulda yaşanan mescit tartışmalarını şu sözlerle anlattı: “Ermeni olduğumu söylememiştim. Daha sonra din dersi istemediğimi söyledim. Bana ‘her Hıristiyan bir Müslüman’dır. Din dersi alacaksın’ dediler. Kiliseye giden biriydim. Papazlığa kadar gidebilecek yolum vardı. Okulu bıraktım. Bir Hıristiyan olarak Müslümanlığı bana zorla öğrettiler. Ayetleri gayet iyi ezberlemiştim. Bir Müslüman kadar konuya hakimim. HDP’de imkanım olursa bana bu zorlamayı yapanlara tepki olarak bir hafta Diyanet’i yönetmek isterim.”

‘Ezilen inançlar ortak mücadele yürütmeli’

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek de, AİHM’in zorunlu din derslerinin kaldırılması kararının uygulanmadığına dikkat çekerek, ezilen inançların ortak mücadele hattı oluşturması gerektiğini söyledi.

Kaynak: DİHA

321

URL: http://yuzlesmedernegi.org/?p=1096

Kategori . May 17 2015. Kategori Etkinlikler, Güncel, Haberler, Medya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

Resmi İdeoloji sempozyumu

300x260 [Site Wide - Sidebar]

VIDEOLAR

Son Yorumlar

  Takvim

  Mayıs 2019
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  

  © 2019 Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği. All Rights Reserved. Giriş - Designed by Gabfire Themes