W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Ana Sayfa » Güncel, Haberler » Cafer Solgun: Demokrat olmak ilkesel bir duruştur

Cafer Solgun: Demokrat olmak ilkesel bir duruştur

İnsanların görüşleri, siyasal tercihleri değişebilir. Yaşadıkça, gördükçe, okudukça, tecrübe kazandıkça elbette ki değişirsiniz. Tecrübe ve akla, anlamaya, hayatın öğrettiklerine açık olmaya dayalı bir değişim, insanı olgunlaştırır.

Fakat değişim ile ‘fırdöndü’, omurgasız olmak arasında keskin ayrımlar vardır. Bazı şeyler vicdanidir, ahlakidir, ilkeseldir. Örneğin demokratlık iddia ve anlayışınızda ilkeli olmak zorundasınız. İddianızın gereklerini her halükarda yerine getirmelisiniz. Mesela bazen demokrat bazen de faşist olamaz, bunu ‘değişim’ ile gerekçelendiremezsiniz.

Demokrat iseniz, darbeci, darbe sevici ve savunucusu olamazsınız. ‘Ne yapalım, bunlar başka türlü gitmiyor’ diyemezsiniz. ‘Bunlar gitsin sonra yine demokrasiyi getiririz’ diyemezsiniz. Dersiniz; yalancı, sahtekar, şarlatan ve tarih karşısında suçlu olursunuz.

Kendisine nedense ‘Yurtta Sulh Konseyi’ adı takan gözünü iç savaş bürümüş cunta da önceki darbeciler gibi hazırladıkları ‘Yönetime el koyduk’ metinlerinde sulh, huzur, demokrasi lafları kullanmışlar. Tabii ki yalan. Ama maalesef ki bu yalana inanmaya hazır insanlarımız da var. Nedeni malum; ‘Bunlar gitsin de…’ Bu durumla yüzleşmek zorundayız.

Öncesi bir yana, özellikle Gezi’deki tutumlarından bu yana Erdoğan ve AKP’ye karşı eleştirel bir tutumum olduğu okurlarımın malumudur. Eleştirilerimin nirengi noktası ise, demokrasi, hak ve özgürlüklerimiz, hukuk, adalet ve toplumsal barış olmuştur. Şahsi hiçbir gerekçem tabii ki yoktu ve yoktur. Ama eleştiri ile kin, nefret, düşmanlık arasındaki ayrım noktalarını her zaman göz önünde bulundurmaya özen gösterdim.

Bunu şunun için söylüyorum: Darbeye karşı olmak, darbeye karşı sivil, meşru, siyasi ve demokratik zemini savunmak demokratlık iddiasındaki herkes için ilkesel bir meseledir. Ülkemizin içerisinde boğulur hale geldiği sorunların siyaseten sorumlusu 14 yıldır iktidarda olan AKP ve Erdoğan’dır; ama bu, ne darbe ne de darbe beklentisi içerisinde olmanın mazereti, gerekçesi değildir ve olamaz.

Bunu şu örnekle de kıyaslayabiliriz. İşkenceye bir insanlık suçu olduğu için karşıysanız, buna ‘ama bana işkence yapanlar hariç’ kaydı düşemezsiniz. İdam cezasına karşıysanız ‘ama bu hainler asılsın’ diyemezsiniz. Kendinizle tutarlı olmak zorundasınız. Aksi durumda başkalarının başka çifte standartlarının ‘gerekçesi’ olursunuz.

15 Temmuz darbe girişimi, alçakça bir suçtur, ihanettir. En geniş, ciddi, kapsamlı şekilde soruşturulmalı, sorumluları, failleri açığa çıkartılmalı, yargı önünde hesap vermelidir. Ancak insan haklarına ve adil yargılanma haklarına sonuna kadar saygı gösterilmelidir. Hele ki işkence gibi ilkel yol ve yöntemlere asla tevessül edilmemeli, soruşturma ve yargıya gölge düşürülmemelidir.

Darbeciler başarılı olsaydılar ne kadar mağrur, kibirli birer zorba olacaklardı tahmin edebiliyorum. Başaramadılar ve şimdi birer zavallılar. Kalkıştıkları eylemi sahiplenmekten, savunmaktan dahi acizler. Şu ana değin yansıyan ifadelerden gördüğüm, ‘ben yapmadım o yaptı’ şeklinde birbirlerini suçladıkları. Çünkü tepeden tırnağa haksızlar.

Bu satırları MGK ve sonrasındaki Bakanlar Kurulu toplantı sonuçlarını beklemeden yazdım. ‘Önemli’ kararlar açıklanması bekleniyor. İlk günkü sözümdeyim: Bu krizden çıkarmamız gereken en önemli ders, bir kez daha ve kesin olarak demokraside karar kılmaktır.

21 Temmuz 2016 MYDN

URL: http://yuzlesmedernegi.org/?p=1217

Kategori . Tem 21 2016. Kategori Güncel, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

Resmi İdeoloji sempozyumu

300x260 [Site Wide - Sidebar]

VIDEOLAR

Son Yorumlar

  Takvim

  Ekim 2019
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  © 2019 Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği. All Rights Reserved. Giriş - Designed by Gabfire Themes