W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Ana Sayfa » Güncel, Haberler, Yazarlarımız » Artık sadede gelelim…

Artık sadede gelelim…

 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken Diyarbakır’da “çalıştay” adı altında düzenlediği “çok amaçlı” gösterinin ardından hükümetin “Çözüm Süreci”ni canlandıracak bir adım atması bekleniyordu. Atılacak adım “sürecin yasal çerçevesi yok” eleştirilerini karşılamalıydı öncelikle. Öyle de oldu. Başbakan Erdoğan imzasıyla Meclis’e sunulan “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı”, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde sürecin hiç değilse resmen sahiplenilmesi anlamı taşıyor.

 

Malum medya haberi “silahlara veda zamanı” türü manşetlerle duyurdu. Oysa tasarıya biraz yakından bakıldığında, önemini küçümsemek için söylemiyorum ama atılan adımın “asıl bundan sonrası önemli” dedirten nitelikte olduğu çok açık.

 

Daha önce yazanlar oldu, ama maksat kayda girsin kabilinden tasarının adının “faul” olduğunun, sorunun adının konulmamasının ve tarafların tarif edilmemesinin altını çizmek gereken eksiklikler olduğunu belirtmek durumundayım. Milliyetçi tepkileri göğüslemek için denecektir elbette. Burada biraz duralım.

 

Hükümet herhalde bu tepkileri göze alarak bu süreci başlattı. Ve sürecin merkezinde, hükümetin görevlendirdiği bazı bürokratların İmralı’da Öcalan’la yürüttüğü görüşmeler var. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Diyarbakır Çalıştayı’nda “Aracıları devre dışı bıraktık, artık biz doğrudan görüşüyoruz”demişti. Ama ne hikmetse Erdoğan bu görüşmelerin sorumluluğunudelikanlıca taşımaktan hâlâ kaçınıyor. Erdoğan’ın MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Öcalan’la görüşüyorsunuz” sözü üzerine “İspatlamazsan alçaksın, adisin”diye üst perdeden çıkışmasının üzerinden bir hafta bile geçmedi. Nedir “adilik, alçaklık” olan? Öcalan’la bizzat görüşmüyorsunuz, tamam, ama görüşenler sizin onayınız dâhilinde görüşmüyor mu? O görüşmelerin sonuçlarını size rapor etmiyorlar mı? Aldığınız bilgilerin ışığında siz de şu ya da bu yönde “direktif”mahiyetinde bir görüş belirtmiyor musunuz? Milliyetçi tepkileri göğüslemek ne bağırıp çağırmakla, ne “milliyetçiliğin her türünü ayaklarımın altına alıyorum” deyip bazen de koyu milliyetçi üsluplar kullanmakla olur. Biraz ciddi olmak gerek. Çözüm’den muradınız “terörü bitirmek” midir “barış” yapmak mıdır? Bunlar birbiriyle ilgisi olmayan konseptleri ifade ediyor.

 

Yine de “bunlara takılmayalım biz barışımıza bakalım” (Ezgi Başaran) diye düşünelim. Hem başından beri sürecin yasal temeli olması gerektiğini vurgulayan Öcalan da “bu tarihî bir gelişmedir”demişken…

 

Tarihî”olan, hükümetin süreci “resmen”sahiplenmesi, kendini yetkili kılması ve süreci yasal bir koruma altında yürütecek olması. Bu önemli olmasına önemli; ama asıl önemli olan bu yasal zeminin sağladığı yetki ve imkânlarla neler yapacağı. Nitekim Öcalan da kendisiyle görüşen HDP heyetine dokuz maddelik bir “hareket planı” sundu. Süreç bundan sonra kesinlikle daha şeffaf, demokrasi içinde çözümü realize edecek mekanizmalar oluşturarak ve konuyla ilgili çözüm görüş ve projelerinin tartışılmasına zemin sağlanarak yürütülebilir; kapalı kapılar ardında değil.

 

Meselenin “dağdakiler” boyutu, mevzunun “bam teli”. Eyleme katılmamış militanların silahlarını bırakıp evlerine dönmelerine imkân tanımak, bundan 5-10 yıl önce bir şey demek idi; ama sorunun vardığı nokta ve tabii ki Ortadoğu’daki gelişmeler dikkate alındığında, bugün çok geri bir “çözüm” şekli ve beklentisidir.

 

Bu yasa tasarısının asıl önemi “artık sadede gelelim” demek olmasıdır. Taraflar açısından gelinen noktadan kaçınmak daha da zorlaşmıştır. Fakat olabilecek en geri çözüm şeklini dayatmak, meseleyi bir anda başka bir boyuta taşımanın şartlarını zorlar.

 

Evet, gerçekten de artık sadede gelelim…

 

cafersolgun@gmail.com

Twitter: @CaferSolgun

http://www.taraf.com.tr/yazilar/cafer-solgun/artik-sadede-gelelim/30175/

URL: http://yuzlesmedernegi.org/?p=1015

Kategori . Tem 4 2014. Kategori Güncel, Haberler, Yazarlarımız. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilirsiniz. Geri izlemeye kapalı

Yorum yaz

Resmi İdeoloji sempozyumu

300x260 [Site Wide - Sidebar]

VIDEOLAR

Son Yorumlar

  Takvim

  Ekim 2019
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  © 2019 Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği. All Rights Reserved. Giriş - Designed by Gabfire Themes