W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Ana Sayfa » Basın Açıklamaları, Güncel » “Yalçın Küçük’tür ne dese yeridir” mi diyeceğiz?

“Yalçın Küçük’tür ne dese yeridir” mi diyeceğiz?

4 Ekim 2011 tarihli Aydınlık gazetesinde, bu gazetenin yazarı ve Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Yalçın Küçük’ün “Nur Baba” başlıklı bir köşe yazısı yayınlandı.

 

Küçük’ün yazısına ilham veren “Nur Baba”, Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı “resmi” yazarın, ilk defa 1922 yılında Akşam gazetesinde tefrika edilen, daha sonra roman olarak basılan kitabının adıdır. Romanda, sözde bir Bektaşi tekkesinde geçen “olaylar” konu edilmekte, “Nur Baba” ve Aleviler, “mum söndü” denilen alçakça iftiraya maruz bırakılmaktadırlar. Bu roman, o dönemde ve sonrasında Alevilere ve bir bütün olarak dini inanç ve bağlılıkları olan insanlarımıza yönelik yürütülen adına “çağdaşlaştırma projesi” denilen “irtica ile mücadele” kampanyasının bir parçasıdır.

 

Yalçın Küçük söz konusu yazısında Yakup Kadri’nin “Nur Baba”sından hareketle bir kez daha Alevileri, Bektaşileri bu alçakça iftirayla karalamaya yeltenmiş, Alevi-Bektaşi dergahlarında “grup seks” yapıldığını yazacak kadar rezilleşmiştir.

 

Aydınlık gazetesi, olası tepkilerden çekindiği için olsa gerek, aynı gün web sitesine koyduğu yazıyı hızla geri çekmiştir.

 

Daha önce bu tip alçakça tutum ve söylemler karşısında hemen harekete geçen, protesto gösterileri düzenleyen Alevi kurumları, bu yazıyı görmezden gelmiş gibi davranmaktadırlar. Söz konusu olan Aydınlık gazetesi ve Yalçın Küçük olduğu için mi? Yoksa “Yalçın Küçük’tür ne dese yeridir” diye düşünüldüğü için mi?

 

Yalçın Küçük ve Aydınlık gazetesinden “özür” istemenin bir anlamı olduğuna inanmıyoruz. Çünkü olay, bir süre önce şovmen, kumarbaz ve kızı yaşında genç kızlarla yaptığı evliliklerle tanınan Mehmet Ali Erbil örneğinde olduğu gibi “ağzımdan kaçtı, özür dilerim” denilerek geçiştirilecek gibi değildir. Çünkü yazı yazmak ve yayınlamak, “taammüden” gerçekleştirilen bir eylemdir.

 

Bu rezilliği nefretle kınıyor, savcılara alenen suç duyurusunda bulunuyoruz.

 

8 Ekim 2011

Cafer Solgun

Yüzleşme Derneği Başkanı

cafersolgun@gmail.com

 

______________________________________________________________________

Osmanağa Mah. Misakı Milli Cad. Aydın Apt. No: 68 K.2 Kadıköy-İstanbul Tel&Fax:  0216 330 15 83  www.yuzlesmedernegi.org-yuzlesmedernegi@yahoo.com

URL: http://yuzlesmedernegi.org/?p=71

Kategori . Eki 10 2011. Kategori Basın Açıklamaları, Güncel. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilirsiniz. Geri izlemeye kapalı

Yorum yaz

Resmi İdeoloji sempozyumu

300x260 [Site Wide - Sidebar]

VIDEOLAR

Son Yorumlar

  Takvim

  Mart 2019
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  © 2019 Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği. All Rights Reserved. Giriş - Designed by Gabfire Themes